9 Şubat 2016 Salı

Yorum [ Kül / Shani Petroff, Darci Manley ]

Selaaammm herkeseee!

Kaçak ben tekrar bloga döndü... :) Pek kitap okuyamadığım için buralarda da yoktum. Aslında Kyuhyun yeni albüm çıkardı onunla ilgili de yazı yazmak istedim fakat sonra geçti. Hani ders çalışma isteği gelir bekler ve geçer ya istek öyle bir espri var benim durumda aynen öyle. :D

Neyseee son zamanlarda okuyamasam da Kül'e başladım. Ve çok da beğendim, çünkü kendileri distopya türünden. ;)
Gelelim ilk olarak konusuna;

Kader önceden belirlendi. Yönetim tarafından sıkıca kontrol ediliyor. Değiştirilemez.

Madden Sumner bir Mor olarak doğdu. Sistemin en yüksek halkası. Kaderi Yediler Bakanı olmak. Dax halkanın alt tabanı olan Kül, bir Renksiz. Kaderinde gerçekleştirmesi gereken hiçbir şey yok. Buna rağmen hayatından vazgeçmiş değil. Statüsünün onu tanımlamasına izin vermeyecek. Dax ve Madden'ın yolları, özgürlüklerini kazanmak için verecekleri mücadelede hiç beklemedikleri bir şekilde birleşecek. Peki, kaderleri için savaşmaya gerçekten hazırlar mı?

"Petroff ve Manley eğlenceli bir roman okumayı vaat ediyor."
-Publishers Weekly-

"Açlık Oyunları hayranları için mükemmel bir seçenek. Adım adım heyecanla örülmüş, merakı elden bırakamadığınız harika bir kurgu sunuyor. Karakterlerin bakış açılarından yapılan anlatımlar, hiyerarşinin keskin sınırlarını görebilmenize olanak sağlıyor."
-Booklist-

"Sistem karşıtı olan Uyumsuz ve Açlık Oyunları serilerini sevenler için Kül, okunması gerekenler listesinde olmalı. Eğlenceli, hız kesmeyen, büyüleyici bir kitap."
-School Library Journal-

"Petroff ve Manley kaderin yanlış ellerde ne kadar tahmin edilemez olduğunu anlatan bir dünya yaratmış. Kül, sizi bağımlısı yapacak. Sonraki romanı sabırsızlıkla bekleyeceksiniz."
-Joelle Charbonneau, çoksatan THE TESTING üçlemesinin yazarı- 
(Tanıtım Bülteninden)

Konusu bu şekilde. Farklı bir sistem var, doğumdan belli dakika içerisinde insanların kaderleri  belli oluyor. Kaderlerine göre de renkleri. Bu şekilde Renksizler, kaderi belli olmayanlar yani Kül'ler en alt tabakadalar. İçler acısı bir durumda oldukları ortada fakat bunu kimse umursamıyor çünkü bu sistemin onları kurtaracağı anlamına geldiğini inanıyorlar. 

Karakterlerimiz iki kız biri Kül diğeri ise geleceğin Bakan'ı yani Mor. Kitapta her bölümü ayrı ayrı  karakterlerin anlatımıyla okuyoruz, çok da beğendim bu şekilde olmasını, kim ne düşünüyor ne yapıyor hepsini biliyoruz ve en önemlisi ikisininde farklı hayatlarına tanıklık ediyoruz. Gelelim karakterlere;

Dax namı diğer Kül açık sözlü, geleceğinin ne olduğunu bilen ve ona göre hareket edip kararlar alan baş karakter kızımız. 5 abisi var diye hatırlıyorum, kitapta adı en çok geçen Aldan ve Link. Aldan'ın kaderi çember koşusunda 1. olmak, herkes tarafından tanınan ve sevilen bir Mor kendileri ve olaylar Aldan'ın kaderini yaşadığı yarış gününde başlıyor. Ben o bölümde şok olmuştum ve üzülmüştüm. :( 
Link kaderi ise doğan çocukların kaderlerini belirlemek ve sisteme girmek. O da Mor, zaten ailede sadece Dax Kül bu sebeple annesi hep dışlıyor. O bölümleri okurken çok sinir olmuştum. Link eskiden Madden'ın sevgilisi fakat ayrılmışlar. Link Aldan'ın yarışından sonra işleri daha çok karıştıran şahıs ama onun sayesinde bazı gerçekler öğreniliyor.

Madden namı diğer geleceğin Bakan'ı. Kendisi de Mor fakat acınası Mor çünkü babası tarafından pek sevilen biri değil, babasının her dediğine uyan Madden bu hayattan mutsuz fakat yine de kaderini yaşamak zorunda. Fakat hayatını değiştirecek bazı gerçekler öğreniyor. Bu gerçekler Madden'ın hayatını altüst ediyor, artık bu gerçeklere göre karar vermeli ve bana göre gerçekten doğru kararlar veriyor.

Ben kitapta Dax ve Madden'ın hep bir arada olacağını düşünmüştüm fakat öyle olmuyor tabii bir araya geliyorlar fakat o kadar çok değil zaten Bakan ile Renksiz birinin bir arada görülmesi iyi karşılanmıyor. Bu sebeple arada bir yan yana geliyorlar. 

Konu böyle çok da derine giremedim çünkü uzun zaman önce okuduğum için aklımda pek bir şey kalmadı. Ben çok sevdim zaten distopya türünü seven biri olduğum için kendini sevdirdi kitap.Tek sorunumuz kapağın ve kenarların sarı olması hadi kapak hoş durmuşta kenarları ne yapacağız sanırsınız eskimiz, sararmış bir kitap. Lütfen biz okurların göz zevkini düşünerek hareket etseler seviniriz. Hayır sarı renkte pek geçmiyor kitapta ne alaka anlamadım. :/ 


Ama ya şu kitabın güzelliğine... Kalp kalp...

Neyseee bundan sonra dikkat ederler umarım. ;) 

Tavsiye kısmına gelince tabi kiiiiii tavsiye ediyorum zaten dili çok akıcı hemen bitiyor kitap ve konusu mikemmel! Herkes okumalı bence ;) Ayrıca bunu da not düşmeliyim ki gözde yayınevim Novella Dinamik çünkü çoook güzel kitaplar çıkarıyorlar.  ^^

Benden bu seferlik bu kadar. Kendinize iyi bakın, hoşçakalın... 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder